TRAFİK KAZASI GEÇİREN mağdurların HAKLARI NELERDİR?

TRAFİK KAZASI GEÇİRENLERİN HAKLARI NELERDİR
Ülkemizde neredeyse her gün trafik kazası yaşanmaktadır. Bu durum bizim için sıradan bir durum olsa da ne yazık ki trafik kazası vakasıyla bizlerde yüz yüze kalabiliriz. Ülkemizde de artan araç sayısı trafik kazalarında meydana gelen artışla doğrudan orantılıdır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’na göre, 2017 yılı Şubat ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 21 milyon 268 bin 879 adet taşıt mevcuttur. Kaldı ki trafik kazalarına trafiğe kayıtlı olmayan araçların da sebebiyet verdiğini düşünürsek ülkemizde 30 milyondan fazla aracın olduğunu söyleyebiliriz.

Trafik kazasıyla karşı karşıya kalan vatandaşlarımız Sigorta Şirketlerine karşı bir takım hakları doğrultusunda talepte bulunabilirler. Peki, her trafik kazasıyla karşı karşıya kalan mağdurlarımız tümü talepte bulunabilir mi?
Öncelikle sorumuzun cevabını vermek gerekirse araç içinde yolcu olarak bulunan ve ruhsat sahibi olmayan her vatandaşımız kasti olarak trafik kazasına sebebiyet vermediği takdirde Sigorta şirketlerine hakları doğrultusunda talepte bulunabilirler. Araç şoförleri ve vefat durumunda mirasçıları ise 2016 Nisan ayındaki değişiklikten sonra tamamen kusurlu olmadığı takdirde Sigorta Şirketlerinden hakları doğrultusunda talepte bulunabilirler. Yani asli, tali kusurlu ve kusursuz olmaları durumunda bir takım hakları mevcuttur.
Trafik kazası mağdurlarının hakları nelerdir.
1-) Ölüm durumunda ölenin mirasçıları destekten yoksun tazminatı alabilir
2-) Sakatlık halinde mağdur almış olduğu Heyet Raporuna göre kazadaki kusursuzluğu ve maluliyet oranına göre sürekli iş gücü kaybı tazminatı alabilir.
3- Sakatlık halinde mağdur almış olduğu Heyet Raporuna göre kazadaki kusursuzluğu ve maluliyet oranına göre geçici iş gücü kaybı tazminatı alabilir.

Av. İzzet Peksoy

0532 480 05 96


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2021