TRAFİK KAZALARINDA YARALANAN KİŞİLERİN MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT HAKLARI NELERDİR ?

Ülkemizde sıklıkla yaşanan trafik kazaları sonrasında mağduriyet yaşayanların ve mağduriyete sebebiyet verenlerin trafik kazası tazminatı hakkında çok az bilgiye sahip olduğu veya hiç bilgi sahibi olmadığı görülmektedir.  Bu sebeple, trafik kazası sonrası yaralanan kişilerin haklarını anlatmak elzem olmuştur. 

TRAFİK KAZASI SONUCU YARALAN KİŞİNİN MADDİ TAZMİNAT HAKLARI,

Trafik kazası geçiren kişilerin yaralanması sonucu kazadaki durumuna göre tazminat alıp alamayacağına ilk öncelikle bakmak gerekir. ilk öncelikle kusurun tamamının mağdurun kendisinde olmaması gerekir. 

Örneğin; İki aracın karıştığı bir kazada, sürücülerden biri yaralandıysa, ilk öncelikle yaralı olan sürücünün kazada kusurlu olup olmadığını incelemek gerekir. Eğer yaralı sürücü kazada kusurlu değilse, karşı aracın sigortasından (ZMMS) maddi tazminat alacaklarını avukatı vasıtasıyla alabilir. Meydana gelen kazalarda sürücü olmayan yaralalılar ise kazada kusurlu olan araçların kusurları nispetine denk gelen maddi tazminatlarını kusurlu olan araçların sigortalarından alabilirler.

Kazada yaralan kişiler, bir yandan yaralanmasına sebebiyet veren kişiden şikayetçi olup ceza davasını takip edecek, bir yandan da tedavi sürecini devam ettirip, kazanın üzerinden 12 ay geçtikten sonra Eğitim - Araştırma hastanesinden veya bir Üniversite hastanesinden özürlülük ölçüte göre Sağlık Kurulu Raporunu alıp maddi tazminat işlemlerini takip edecektir. 

Kazada yaralan kişi kusurlu değilse sakatlık durumuna bakılacak. Sağlık Kurulu Raporunda, kazaya bağlı bir sakatlığının tespit edilmesi halinde, yaşı, aylık geliri, sakatlık oranı dikkate alınarak maddi tazminatlarını isteyebilecektir. 

TRAFİK KAZASINDA SAKATLANAN KİŞİNİN MANEVİ TAZMİNAT HAKLARI;

Trafik kazasında sakatlanan kişi kendisine zarar veren aracın sigortasından manevi tazminat talep edemez. İstisnai olarak poliçe bu konuda özel bir madde olması halinde alabilir. Trafik kazalarında manevi tazminatlar kazaya sebebiyet veren aracın ruhsat sahibinden ve kazaya sebebiyet veren aracı kullanan sürücüden talep edilebilir.

Saygılarımla Av. İzzet PEKSOY 

0212 572 05 96

0532 480 05 96


1 Yorum

  1. Ali Yıldırım dedi ki:

    Güzel bir yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2021