Trafik Kazalarında Sigorta Şirketlerinden Tazminat Alacaklarını Artık Avukatlar Takip Edecek

Ülkemizde kangren haline dönmüş olan olay, Trafik Kazası geçiren mağdurların birde Hasar Danışmanlık Şirketleri tarafından mağdur edilmeleridir. Barolar Birliğinin, hasar danışmanlık şirketi adı altında hem vatandaşlarımızı hem de avukatları zarara uğratan iş takipçisi şirketlere karşı yürüttüğü yasal mücadeleyi kazandı. Meclis’te çıkan kanunla, sigortalının alacağını devretmesi yasaklandı, sigortalının alacağını takip yetkisi de avukatlara verildi.

İş takipçileri; ambulans, çekici, acil servislerden haber alıp yaralamalı, ölümlü, hasarlı olan kazalarda sigortalıyı buluyordu. Sigortalının içinde bulunduğu kötü durumu istismar ederek, “zararınızı hemen ödemek istiyoruz” ya da “biz sizin adınıza olayı takip etmek istiyoruz” diye yaklaşıp sigortalıdan alacağının devrini alıyor ya da kendilerine vekaletname verilmesini sağlıyordu. Şirketler, devri ya da vekaletnameyi aldıktan sonra sigortalıya bir miktar para ödüyordu. Sigortalı bir süre sonra zararının aldığı miktardan kat be kat fazla olduğunu anlasa da hak talebinde bulunamıyor, bulunsa da lehe bir sonuç alamıyordu..

Vatandaş her ne kadar hasar danışmanlık şirketinden peşin bir para alsa da gerçek zararını karşılamıyor, hasar danışmanlık şirketi daha sonra çok daha büyük meblağları sigorta şirketinden tahsil ediyordu. Sonuçta vatandaş çok büyük zarara uğruyordu.

Sonunda hem vatandaşın hakkını hem avukatın iş alanını koruyan kanun çıktı.

Sigortalının alacağını temlik (devretmek) etmesi yasaklanarak, zarara uğraması önlendi. Sigortalının alacağının sigorta şirketi nezdinde takibinin de, sadece sigortalının kendisi, kanuni temsilcisi, birinci derece yakını veya avukatı tarafından yapılması zorunlu hale getirildi. Böylece yıllardır kangrene dönüşen bir sorun çözülmüş oldu.

Saygılarımlar

Av. İzzet PEKSOY

0532 480 05 96


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2021