SIFIR ALINAN ARACIN AYIPLI ÇIKMASI HALİNDE AYIPSIZ MİSLİYLE DEĞİŞTİRİLMESİ VE BEDEL İADESİ

AYIPLI ARACIN DEĞİŞİMİ VEYA BEDEL İADESİ,

İkinci el araç almayıp, kafam rahat olsun diyerek alınan sıfır araçların arıza yapması durumunda ne yapılmalıdır? Sıfır km’de alınan aracın yapılan onarımlar sonucu arızaları giderilmiş olsa da; arızaların giderilmesi amacıyla aracın birçok parçası değiştirilmekte, böylece araçlar orijinal halini kaybetmekte ve buna bağlı olarak tüketicinin araca duyduğu güvenin sarsılması nedeniyle araçtan beklediği yararı sağlayamadığı görülmektedir. Tüketici bir malı alırken o maldan beklediği faydayı sağlayabilmeli ve aldığı malı güvenle kullanabilmelidir. Peki bu durumda ne yapılmalıdır?

4822 sayılı yasayla değişik 4077 sayılı yasanın 4.maddesinde “ ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda yada reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standartından, teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan yada tahsis veya kullanım amacı bakımından değerinin veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi , hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı mal olarak kabul edilir. Tüketici malın teslimi tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğin 14. maddesinde Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;

a) Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde en az dört defa veya imalatçı-üretici ve/veya ithalatçı tarafından belirlenen garanti süresi içerisinde altı defa arızalanmasının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması,

b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,

c) Firmanın servis istasyonunun, servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçı-üreticisinden birisinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi,durumlarında, tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir.Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı  ayıplı maldan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur. Ayıplı malın neden olduğu zarardan dolayı birden fazla kimse sorumlu olduğu takdirde bunlar müteselsilen sorumludurlar. Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında  öncelikle ayıplı aracın satın alındığı kişiye ihtarname çekmeli, çekilen ihtarnamede malın ayıplı olduğu, onarılmasına rağmen arızalarının giderilmediği, bundan dolayı kanunda tüketiciye tanınan seçimlik hakların kullanılarak malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesini veya ayıp oranında bedel indirimi istediğini belirtmelidir. Çekilen ihtarnameye rağmen herhangi bir gelişme olmaması halinde tüketici mahkemesinde dava açılabilir.

Bu konuda hak kaybına uğramamak için uzman kişilerden yardım almanızda fayda olacaktır.

Saygılarımla 

Av. İzzet PEKSOY

Ofis:0212 572 05 96


2 Yorum

  1. Taner dedi ki:

    20.09.2017 tarihinde sıfır araç aldım daha 850 km de iken arıza verdi servise gittim bir gün sonra aracı aldım aynı gün gene aynı arızayı verdi 1hafta serviste kaldı aracın ABS beyni değişti.simdi aynı arızayı gene yaptı dava açayım mı tesekkurler

  2. ahmet baki dedi ki:

    Merhaba, bmw marka 5.20 araç aldım boya ve motor da ayıplı çıktı. hiç bir işlem yapmadan ikinci el olarak sattım. sattığım adam km düşürmüş başkasına satmış. o da servise gitmiş bu araç ayıplı demişler. son adam bana dava açtı. bende sattığım adama ve aracı aldığım yere dava açtım. daha sonra bana dava açan adam arabayı aldığı adama dava açtı. benim arabayı sattığım adamda aracı kendisine ayıplı olarak sattığım için ceza ve hukuk davası açtı. arabayı aldığım yerde bana ayrı bir dava açtı.şu anda 5 yerde davam var. ne yapmam gerekir. lütfen yardım edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2022