ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDA DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI VE MANEVİ TAZMİNAT

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazası sonucunda vefatı eden kişilerin aileleri mağdur olmaktadır.  Bu tür ölümlü trafik kazalarında, trafik kazası tazminatı olarak talep edilebilecek farklı tazminat türleri bulunur. Bu tazminatlar ölen kişinin yakınlarının maddi anlamda destekten yoksun kalmaları sonucu destekten yoksun kalma tazminatı, ölen kişinin defin ve cenaze masraflarının karşılanması adına maddi tazminat ya da ölen kişinin ölmeden evvel hastane ve tedavi masraflarının karşılanması için maddi tazminat gibi tazminat türleri olabileceği gibi, manevi anlamda yaşanılan keder ve ızdırabın karşılanması adına talep edilebilecek trafik kazası manevi tazminatı da olabilir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Meydana gelen trafik kazası sonucunda hayatını kaybetmiş olan bireyin, yaşadığı dönemde destek olduğu ve ölümü ile birlikte bu destekten yoksun kalacak kişilerin (anne, baba, kardeş, eş, çocuk ....) maddi anlamda yaşayacakları zararın giderilmesi adına talep edilebilecek olan tazminat türü, destekten yoksun kalma tazminatı olarak isimlendirilir.

Destekten yoksun kalma tazminatı talep edecek kişiler, trafik kazası sonucu yaşamını yitiren bireyin eşi, annesi, babası, çocukları ve kardeşleri olabilir. Bunun yanı sıra destekten yoksun kalma tazminatı 3. kişiler tarafından da talep edilebilir. Burada destekten yoksun kalma tazminatı talep edecek 3. kişilerin, trafik kazası sonucu vefat eden kişinin kendisine sağlığında destek olduğunu kanıtlaması gerekir. Bireyler ölen kişinin kendisinin desteği olduğunu mahkemede delilleri ve şahitleriyle ispat etmeleri halinde, destekten yoksun kalma tazminatlarını talep edebilirler.

Trafik Kazası sonucu Vefat Eden Çocuğun Ailesi Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Alabilir Mi?

Ülkemizde hergün onlarca trafik kazası meydana gelmektedir. Bu trafik kazaları sonucunda, vefat eden bir çocuğun ailesi, destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilir. Burada trafik kazası tazminatı olarak destekten yoksun kalma tazminatı talep edecek olan aile, çocuğun ileride kendisine maddi anlamda yardımda bulunacağı ve aileye bakacağı gerçeğini öne sürerek tazminat davası açabilir. Trafik kazasında vefat eden çocuğun ailesinin destekten yoksun kalma tazminatı talep etmesi sonucunda, bu tazminat miktarı hesaplanırken, çocuğun yaşı, ileride destek olacağı aile fertlerinin yaşları ve diğer etkenler değerlendirilir ve neticesinde destekten yoksun kalma tazminatı ödenir.

Trafik Kazası sonucu ölen kişinin ailesinin Manevi Tazminat hakları nelerdir?

Meydana gelen trafik kazasının ölümle sonuçlanması halinde ölen kişinin ailesinin maddi tazminatlarının yanında manevi tazminat haklarıda vardır. Bu sebeple trafik kazalarında manevi tazminat talep etmek de mümkündür. Burada trafik kazası sonucu vefat eden kişinin yakınlarının yaşadığı üzüntü keder ve ızdırabın bir parça da olsa giderilmesi gayesiyle ölümlü trafik kazası tazminatı olarak manevi tazminat talep edilebilir. Ölümlü trafik kazası tazminatı hususunda talep edilecek olan manevi tazminata ilişkin takdir yetkisi hakime aittir. Hakim ölümlü trafik kazası sonucu manevi tazminat kararı verirken, maddi tazminatta olduğu gibi yaşanılan maddi zararın incelenmesi ve hesaplanması yöntemi izlemeyip, takdir kullanır. Burada trafik kazası sonucu vefat eden kişinin soso ekonomik yapısı, yakınlarının olaydan etkilenmeleri gibi hususları gerçekleri dikkate alarak hakkaniyete uygun bir şekilde manevi tazminata hükmeder.

Saygılarımla

Av. İzzet PEKSOY

Ofis: 0212 572 05 96

GSM: 0532 480 05 96


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2021