NOTERDEN İHTARNAME ÇEKMENİN FAYDALARI

İzzet PEKSOY tarafından tarihinde yayınlandı

NOTERDEN İHTARNAME ÇEKMENİN FAYDALARI

 1. İhtarname ile borçlu temerrüde düşürülür.

 2. Faizin ihtarname gönderilmesi ile başladığı hallerde ihtarnamenin muhabının eline geçmesi ile vade farkı (faiz) işlemeye başlar. İhtarname çekmeyip ileri ki bir tarihte dava açtıysanız, faiz dava tarihinden itibaren başlar. Çekilmeyen ihtarname tarihinden, davanın açıldığı tarih arasındaki faiz alacağından alacaklı ihtarname çekmediği için mahrum kalacaktır. Çünkü ihtarname borçluyu temerrüde düşürmektedir. İhtarname çekmediğiniz için, faiz davanın açıldığı tarihten itibaren işlemeye başlayacaktır.

 3. İhtarname ile borçlu temerrüde düştüğünden zamanaşımı kesilmiş olacaktır.

 4. İhtarname, dava dosyasına delil olarak konulacağından çok önemlidir.

 5. İhtarname ile dava öncesinde borçlunuz bir defa daha düşünmek zorunda kalacaktır.

 6. İhtarname, borçluya uyarı niteliğinde olacağından ve borçlunun, unuttuğu veya yerine getireceği edimi hatırlatacağı için hem alacaklı hem de iyiniyetli borçlu için faydalı bir yoldur.

 7. İhtarname çekmekle borçlu, alacaklısının hakkını istediğini, alacağında ısrarlı ve ciddi olduğunu gösterir.

 NOT : İhtarname aşamasında yapılacak vahim bir hukuki hatanın geri dönüşü yoktur. Ve bu hatanın davadaki bedeli çok ağır olabilir. Avukat tarafından çekilen ihtarname ile muhatap hukuki bilgi ile donatılmış avukat karşısında durumu daha çok düşünecektir. Bu sebeple ihtarnameyi çeken kişiyi aldatma veya kandırma yoluna gitmeyi düşünmeden anlaşma-uzlaşma yollarını arayacaktır.

Bu konuda uzman avukatlardan yararlanılmasında (ileriki  dava sürecide düşünüldüğünde) faydalı olacağı kanaatindeyiz. Aksi halde büyük hak kayıplarına sebebiyet verilmesi kaçınılmazdır.

Saygılarımla

Av. İzzet PEKSOY

Ofis: 0212 572 05 96

GSM: 0532 480 05 96

Kategoriler: ihtarname

5 yorum

Dilek · 7 Mayıs 2018 18:49 tarihinde

Merhaba eski eşim ile 2009 yılında evlenip 2012 Nisan ayında ayrıldık ve 2014 yılında ise tamamen boşandık bu zaman zarfında bana ait olan eşyaları sürekli gel al dedi almaya gideceğimde müsait olmadığını bildirdi araştırmalarıma göre noterden ihtarname ile eşyalarımı isteyebiliisteyebilirmiyim

  Halil İbrahim · 30 Ağustos 2018 18:50 tarihinde

  Dava dosyanızda bu hususta talepte bulunsaydınız tefrik bir dosya oluşturulmak suretiyle eşyalarınızı veya bedellerini almak daha kolay olabilirdi.

Orhan ergul · 17 Temmuz 2019 19:42 tarihinde

Yaklaşık 1ay önce SSK dan 3600 kağıdımı aldım fabrikaya verdim ama henüz tamamını alamadı banka aracılığıyla bir miktar ödendi ben hala işe devam ediyorum ihtar çeksem Benin işim uzarmı kısalırmı bilemedi

  Halil İbrahim · 29 Temmuz 2019 18:15 tarihinde

  Kıdeme esas yazısını alıp işyerine verdikten sonra neden çalışmaya devam ettiniz tam anlamadım ama, kıdem tazminatınızın tamamı verilmezse dava açma hakkınız var.

   Fatih · 12 Aralık 2019 10:22 tarihinde

   İyi günler İzzet bey. Ben en son çalıştığım işyerinden 15 Kasımda çıkış dilekçemi verdim (kendi isteğimle) . Toplamda bir ay çalıştığım bir kurum. Fakat kurum benim çıkışımı ayın 25 inde yaptı. Yani 10 gün işe gitmedim fakat 10 gün çalışıyormuş gibi göründüm. Ki bu benim hatam değil ben işten çıkış dilekçemi 15 inde verdim. Onlar çıkışımı 25 i de yaptılar tamamen onların sorunu. Asıl problemim çıkış tarihim değil aslında. 15 günlük maaşımı alamadım. Vermiyorlar. Hali hazırda çalışan işçinin maaşının yatırılması için 20 gün mühlet varmış. Fakat işten ayrılan işçinin maaşı ve diğer hakları hemen ödenmeliymiş bu doğru mu acaba ? Ki neredeyse 20 gün olacak hala maaşımı vermediler. Bu durumda notere başvurmam gerekiyor sanırım doğru mu İzzet bey ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir