KIDEM TAZMİNATI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR ?

Halil İbrahim tarafından tarihinde yayınlandı

KIDEM TAZMİNATI
İşveren tarafından 4857 Sayılı İş Kanunun 17 inci Maddesi gereğinde çalışanın sözleşmesinin feshedilmesi halinde Kıdem Tazminatı ödenir. Kimler kıdem tazminatı alabilir? Hangi koşullarda kıdem tazminatı ödenir? Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Daha bunun gibi pek çok soruların cevabı her çalışan tarafından merak ediliyor. Peki kıdem tazminatı hangi durumlarda alınır? Kıdem tazminatı nasıl alınır? Kıdem tazminatını kimler alır? Kıdem tazminatı alma şartı?

Genel olarak halk arasında bilinen tek husus haksız olarak iş akdi sonlanan kişilere verilen bir hak olduğudur. Halbuki, bir çok konuda işçinin kıdem tazminatı alma hakkı vardır. Örneğin, 15 yıl sigortalılık süresini ve 3600 prim gün sayısını tamamlayan çalışanlar da kıdem tazminatı alabilirler. Ancak bu haktan sadece 8.9.1999 tarihinden önce sigortalı olanlar yararlanabiliyor. Peki çalışma hayatı ile ilgili en çok merak edilen konuların başında gelen kıdem tazminatının hangi hallerde alınabileceğine. Kıdem tazminatında birinci şart, işyerinde en az bir yıl çalışmış olmak. Bir yıldan az çalışanların hiçbir şart altında kıdem hakkı olmuyor. İkincisi, işveren tarafından haksız olarak işten çıkarılmış olmak. Emeklilik için gerekli süreyi ve prim ödeme gün sayısını doldurmak vesair hususlarda alınabilir.

Kendi isteği ile istifa edenler kıdem tazminatına hak kazanamaz ancak, İş Kanunundaki haklı fesih durumlarında iş akdini fesh eden işçiler kıdem tazminatına hak kazanırlar.

Saygılarımlar. Av. İzzet PEKSOY  0212 572 05 96

 

Kategoriler: İş Hukuku

2 yorum

Murat tayyar · 21 Haziran 2019 15:52 tarihinde

Ben 06.09.2011 tarihinden itibaren bir zincir mağazada mağaza sorumlusu olarak çalışıyordum.
Çalışmış olduğum son 2 yıl boyunca kullanılan sistem üzerinden 2017 yılına ait 11 gün 2018 yılına ait 20 gün yıllık izinlerimi istememe rağmen kullandırılmaması ve istekerimin reddedilmesi (bunların çıktıları da mevcut)
Fazla çalışma saatlerinin sistem üzerinden değiştirilmek suretiyle eksiltilmesi ve ödemesinin yada telafi (serbest zaman kullanımı) yapılmaması
(saatlerin silinmesi ile ilgili belgeler de mevcut)
Yönetici (işveren) konumumdaki bir üst sorumlunun benim bulunmadığım bir bölge personel toplantısında orada 18 kişilik personel grubuna hakkımda alenen saygısız, ahlaksız, terbiyesiz,onu ibreti alem olsun diye işten çıkartacağım acıyorum ona vicdanıma dua etsin şeklindeki ithamları
(şahitler de var) neticesinde bu şartlar altında artık çalışamayacak olduğumu bildirerek noter aracılığı ile ihtarname çektirmek suretiyle hiçbir şekilde istifa yazmayarak ve imzalamayarak 20.06.2019 tarihinde işten ayrıldım. Çıkış gerekçelerimi haklı fesih olarak görmedikleri için beni 03 kodu ile istifa olarak çıktı gösterdiler.işsizlik ödeneği, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alamadım.
Mahkeme yolu ile bu haklarımı fesihimin geçerli sebeplere dayanır mı
Haklarımı alabilir miyim?

    Halil İbrahim · 29 Temmuz 2019 18:17 tarihinde

    Haklı fesih durumunda Kıdem tazminatınız alabilirsiniz ancak ihbar tazminatınızı alamazsınız. İhbar tazminatında işverenin işçiyi haksız olarak işten çıkarması halinde ödenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir