İHTARNAME NEDİR? NOTER İHTARNAMESİNDE NELER OLMALIDIR ?

İHTARNAME;

İhtar kelime manası olarak, uyarma, dikkat çekme, uyarı, bir şeyi birine hatırlatma şeklinde ifade edilmektedir. Ancak ihtarnameyi ise Noterlik Kanunu Yönetmeliği 98 maddesi açıklığa kavuşturmuştur.

İHTARNAME; Her türlü hukuki işlemlerde muhatabına kanun, sözleşme, örf ve adetten doğan hak ve isteklerin yazılı şekilde bildirilmesi veya haber verilmesi için yapılan işlemlere denir. İhtarname gönderme birden farklı şekilde olabilir. Bazı yasal durumlar hariç ihtarname noter yoluyla olacağı gibi mektup, faks, mail, gibi araçlarla da gönderilebilir. Hukukçuların üzerinde durarak özellikle noter kanalından çekilmesini tavsiye etmesinin en önemli sebebi ispat yönünden kolaylık sağlaması bakımındandır.

Her türlü hukuki işlemlere ait ihtarname ve ihbarname:

 1. İstemde bulunan ve diğer tarafın ad ve soyadları ile açık adreslerini,
 2. İhtar ve ihbar konusunu,
 3. İstemde bulunanın imzasını,
 4. Varsa eklenecekler evraklar,
 5. Tebliğ şerhini, noterin imza ve mührünü ve tarihi kapsar.

İhtarname ve ihbarnameler avukat ve ihtarnameyi göndermek isteyen kişilerce yazılabileceği gibi notere de yazdırılabilir. Ancak ihtarnamenin içeriği davalık durumlarda davanın seyrini etkileyeceğinden, ihtarnameyi konusunda uzman bir avukatın yazmasında fayda olacaktır.

İhtarnamede, sayfa sayısına satır fazlalığına ve eklere göre bir ücret çıkmaktadır. Bu sebeple ihtarname yazılacağı zaman kısa, açık ve net bir şekilde talebinizin ne olduğu, talebinizin maddi ve yasal gerekçelerine yer vermelisiniz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi eksik ve hatalı hazırlanan ihtarname, uyuşmazlığın hukuka intikali halinde davanın aleyhinize sonuçlanmasına kadar sebep olabilir.

Bu nedenle ihtarname hazırlanırken konusunda uzman kişilerden destek alınmasında fayda olacaktır.

Saygılarımla,

Av.İzzet PEKSOY

Ofis: 0212 542 73 38

GSM: 0532 480 05 96


1 Yorum

 1. mehmet dedi ki:

  sayın izzet bey;

  özel bir şirkette 7 yıldır şatış temsilcisi olarak çalışıyorum.çalıştığım süre boyunca müşteri ziyaretlerini yapmak,tahsilat almak, müşteri görüşmeleri ve sunumlar yapmak ve eve gidip gelmek için şirket aracı veriliyordu.ancak son iki aydır şirket aldığı bir kararla araçları satış tesmsilcilerinin bir kısmından aldı. bende bunlardan birisi olarak çok zor durumda kaldım.evden metrobüs ve metro ile işe 2 saat uzaklıkta. 7 senedir aynı şirkette çalışan biri olarak bu durumun bende bıraktığı maddi manevi zarar çok büyük. bu konu ile ilgili ne yapabilirim 7 senelik tazminatım var öylece çıkıp gitmek istemiyorum. hakkımı nasıl arayabilirim yardımcı olabilir misiniz bu konuda bilgi eksikliği yaşıyorum.

  şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2021