İHTARNAME NEDİR? NOTER İHTARNAMESİNDE NELER OLMALIDIR ?

İzzet PEKSOY tarafından tarihinde yayınlandı

İHTARNAME;

İhtar kelime manası olarak, uyarma, dikkat çekme, uyarı, bir şeyi birine hatırlatma şeklinde ifade edilmektedir. Ancak ihtarnameyi ise Noterlik Kanunu Yönetmeliği 98 maddesi açıklığa kavuşturmuştur.

İHTARNAME; Her türlü hukuki işlemlerde muhatabına kanun, sözleşme, örf ve adetten doğan hak ve isteklerin yazılı şekilde bildirilmesi veya haber verilmesi için yapılan işlemlere denir. İhtarname gönderme birden farklı şekilde olabilir. Bazı yasal durumlar hariç ihtarname noter yoluyla olacağı gibi mektup, faks, mail, gibi araçlarla da gönderilebilir. Hukukçuların üzerinde durarak özellikle noter kanalından çekilmesini tavsiye etmesinin en önemli sebebi ispat yönünden kolaylık sağlaması bakımındandır.

Her türlü hukuki işlemlere ait ihtarname ve ihbarname:

 1. İstemde bulunan ve diğer tarafın ad ve soyadları ile açık adreslerini,

 2. İhtar ve ihbar konusunu,

 3. İstemde bulunanın imzasını,

 4. Varsa eklenecekler evraklar,

 5. Tebliğ şerhini, noterin imza ve mührünü ve tarihi kapsar.

 İhtarname ve ihbarnameler avukat ve ihtarnameyi göndermek isteyen kişilerce yazılabileceği gibi notere de yazdırılabilir. Ancak ihtarnamenin içeriği davalık durumlarda davanın seyrini etkileyeceğinden, ihtarnameyi konusunda uzman bir avukatın yazmasında fayda olacaktır.

İhtarnamede, sayfa sayısına satır fazlalığına ve eklere göre bir ücret çıkmaktadır. Bu sebeple ihtarname yazılacağı zaman kısa, açık ve net bir şekilde talebinizin ne olduğu, talebinizin maddi ve yasal gerekçelerine yer vermelisiniz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi eksik ve hatalı hazırlanan ihtarname, uyuşmazlığın hukuka intikali halinde davanın aleyhinize sonuçlanmasına kadar sebep olabilir.

Bu nedenle ihtarname hazırlanırken konusunda uzman kişilerden destek alınmasında fayda olacaktır.

Saygılarımla,

Av.İzzet PEKSOY

Ofis: 0212 572 05 96

GSM: 0532 480 05 96


4 yorum

ahmet · 22 Kasım 2018 20:12 tarihinde

ben 10yildir özelsektörde calışıyorum 8yil boyunca maaş i mizin yarısını alabildik yarısını kestiler izinler dede 8 yilboyun ca 6gun kullandık parsınıda vermediler tuvalete gunde 2 defa cıkabıliyorduk 9 yil boyun cada
resmi tatiller dede calıstık 2 yıldır da arife gunleri de calıştık benim psıkolejik puroplemlerim var vergiden muhafım 1 aydir da izin deyım telefon edip 1 hafta daha gelmeyın dıyorlar ayin 3 de banada telefon gelecek 1hafta daha gelmeyın dıye maas alip almayaca belli degil zaten sigortadamechul acaba nasıl davranmam gerekir neyapmalıyım

  Halil İbrahim · 24 Kasım 2018 12:17 tarihinde

  İş kanunu hükümlerince haklı fesih hakkınızı kullanacaksınız. Daha sonra hukuki süreci başlatacaksınız.

fatma · 11 Şubat 2019 09:13 tarihinde

merhabab,

evlilik nedeniyle işi fesediyor fakat izinlerimi vermiyorlar çıkışıma 2 ay önceden bilgi verdim yeni birini öğretmek için bu süre zarfında ihbar tazminatından yararlanabilir miyim iyi çalışmalar

  Halil İbrahim · 22 Mart 2019 09:46 tarihinde

  İşten ayrılmadan önce ihbar süresine riayet etmeniz gerekmektedir. Bu süreler karşılıklı kullandırıldığın da herhangi bir sıkıntı olmaz. İzinler diye bahsettiğiniz yıllık izin haklarınız sa alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir