İHTARNAME NEDİR ? İHTARNAME NASIL YAZILIR? İŞÇİ İHTARNAME ÖRNEĞİ

İzzet PEKSOY tarafından tarihinde yayınlandı

İhtarname; her türlü hukuki işlemlerde muhatabına kanun, sözleşme, örf ve adetten doğan hak ve hizmetlerin yazılı şekilde bildirilmesi veya haber verilmesi için yapılan işlemlere denir.

İhtarname Nasıl Yazılır:  Her türlü hukuki ihtilafta, alacak verecek davalarının hukuksal boyutlara ulaşması durumunda, her türlü sözleşmeye aykırılıkta, özellikle de iş davalarında ihtarname çekilir. İhtarnameler sizin adınıza yazılmış olabilir. İhtarnameler avukatınız tarafından da yazılmış olabilir. İhtarnamede bazı kriterlerin olması şarttır. İhtar çekenin ismi ve T.C. kimlik numarası Vekili yani avukatın ismi Karşı tarafın ismi İhtar edilen adres İhtarın konusu Açıklamalar İhtar eden vekilin ismi Konu,

Örnek; Tarafınıza ihtarnamenin tebliğinden itibaren … gün içinde toplam … borcunuz olan.…TL’ yi ödemede geciken günler için gecikme zammı ile birlikte olmak üzere toplam … TL‘ yi ….nolu hesabıma ödemeniz gerektiğini, bu süre içinde ödeme yapmamanız durumunda alacakların tahsili için yasal yollara başvuracağımızı, mahkeme masraflarının tarafınıza yükleneceğini ihtar ederim.

 Sayın Noter Üç suretten ibaret olan iş bu ihtarnamenin bir suretinin dairenizde saklanmasını, bir suretinin muhataba memur vasıtasıyla tebliğini ve muhataba tebliğ şerhini havi bir suretinin de tarafımıza verilmesini saygı ile arz ederim. …../…./…. İhtar eden imzası Şeklinde ihtarname çekebilirsiniz. Bu işlemi kesinlikle noter kanalıyla yapmalısınız.

Kıdem ve İhbar tazminatı başta olmak üzere çalışanların yasalarla belirlenmiş ücret, izin, sigorta vb. alacakları, çalışanların işten ayrılması sırasında büyük anlaşmazlıklara yol açmaktadır. Özellikle maddi durumu gereği avukat tutma ve dava açma imkanı bulunmayan çalışanların hakları deyim yerindeyse işverenler tarafından gasp edilmektedir. Dava açmak uzun ve masraflı bir iş. Çalışan iş sözleşmesini haklı olarak feshetmişse veya işveren çalışanı haksız olarak işten çıkarmışsa iş mahkemelerinde davaların tamamına yakını çalışan lehine sonuçlansa da temyiz süreci ile birlikte dava 3 yıla yakın sürebilmektedir. Çalışan için dava sürecine başlanmadan yasal haklarını bildiğini ve hukuk yoluyla arayacağını resmi yoldan noter kanalıyla işverenine bildirmesi ve onu bilgilendirmesidir. Bunun faydası ise iki türlü ortaya çıkabilmektedir.

1.İşveren haksız olduğu ve davayı kaybedebileceğini bildiğinden davanın kendisine getirebileceği ek yükleri göze almak istemez ve çalışana haklarını öder. Ek yükten kastımız öncelikle dava masrafları ve avukatlık ücretleri ardından açılacak dava ile işverenin diğer yükümlülüklerinin de sorgulanabilecek olmasıdır. (sgk pirimleri, vergi ödemeleri, kayıtdışı istihdam vb.)

2.Dava sırasında iyi niyet kurallarına uygun olarak işvereninizi bilgilendirdiğinizi ispatlamış olursunuz.

İhtarnameyi teknik ve hatasız bir şekilde yazdırıp kendinizde notere gidip işverene gönderebilirsiniz.  Avukat aracılığı ile gönderilen ihtarname için 350 TL gibi bir ücret gitmektedir. İster kendiniz ister avukatınız aracılığı ile ihtarnamenizi gönderebilirsiniz. İhtarname sonucu olumlu yanıt alamamanız durumunda kaçınılmaz son olarak dava açılmalıdır. İhtarname davalarda özellikle iş davalarında davayı kurtarmaktadır. İhtarname hazırlarken bu konuda bilgi sahibi kişilerden yararlanılmasında fayda olacaktır. Çünki, ihtarnamede eksik bırakılan veya hatalı yazılan beyanlar, davada karşınıza çıkmaktadır.

Saygılarımla,

Av. İzzet PEKSOY

Gsm: 0532 480 05 96

Ofis: 0212 542 73 38


5 yorum

Hakan Deryal · 12 Ekim 2018 08:31 tarihinde

Izzet bey öncelikle alakanıza teşekkür ederim
Sorum işverene ihtar şirket adınamı yoksa işverenin kendi adınamı göndermek daha iyi
olur.

    Halil İbrahim · 29 Ekim 2018 09:59 tarihinde

    Sigortanız şirket üzerinden yatıyorsa şirket adına göndermeye mecbursunuz.

suat yavuz · 8 Nisan 2019 16:22 tarihinde

SAYIN AVUKAT İZZET BEY BENİM EŞİM ALTI YILDIR ŞOK MARKETDE ÇALIŞIYOR BİR KÜÇÜK EVLADIMIZ VAR ONA BAKAN BAKICIMIZ MEVCUT SEKİZ SAAT BAKIYOR ÇALIŞTIĞI MARKET MÜDÜRÜNÜN YILLIK İZİNİ ÇOK OLDUĞU İİN MECBURİ HER AY ON GÜN İZİNE ÇIKARIYORLAR VE EŞİM BU ESNADA MARKETDE FULL TM ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR SABAH 08:30 -21: 00 SAAT LERİ ARASI BUNDAN DOLAYI EŞİM VE ÇOĞUM MADUR OLUYOR BUNDAN DOLAYI EŞİM İSTİFA ETMEK İSTİYOR TAZMİNAT İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMEMİZ GEREKİR İYİ ÇALIŞMALAR

    Halil İbrahim · 29 Temmuz 2019 18:21 tarihinde

    Fazla mesai hususu işçi ve işverenin karşılıklı anlaşmasına bağlıdır. İşveren iş yoğunluğuna göre işçiden fazla mesai talebinde bulunabilir. Ancak insan bünyesinin kaldıramayacağı derecede fazla mesai yaptırılamaz. Bu hususları içeren bir ihtarnameyi işyerine çekmeniz de fayda olacaktır.

Neşe Kocatepe · 27 Eylül 2019 11:20 tarihinde

Sayın avukatım,ben 6 odalı butik otelde 14 aydır çalışan biriyim,son dokuz aydır eleman yetersizliği nedeniyle izinsiz çalışıyorum ve girdiğim günden bu yana günde 16 saat çalışıyorum, bunun sonucunda var olan boyun fıtığımın yanı sıra boyunda kireçlenme,boyun kemiğinde düzleşme,buyun hareketinde kısıtlılık ve sinir sıkışmasına bağlı olarak sol kolumda güçsüzlük gibi sağlık sorunları yaşamaya başladım ve fizik tedavi görmem gerekiyor,bunu işyerine söylediğimde işten ayrılıp öyle tedavi ol denildi bende haklarımın yanmasını istemediğim için ve çalışırken rahatsızlık yaşadığım için kabul etmedim,bana kendi isteğinle istifa et yoksa dava açarız diye karşılık verdiler ve bana iftira attılar,ben bu durumda haklarım yanmadan işten nasıl ayrılırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir