İHTARNAME NEDİR? İHTARNAME ÇEKMENİN FAYDALARI NELERDİR?

İHTARNAME ÇEKMENİN FAYDALARI NELERDİR?

İhtarname, Noterlik Kanunu Yönetmeliğinin 98. Maddesinde“Her türlü hukuki işlemlerde muhatabına kanun, sözleşme, örf ve adetten doğan hak ve isteklerin yazılı şekilde bildirilmesi veya haber verilmesi için yapılan işlemlere ihtarname veya ihbarname denir.” şeklinde tanımlanır.

1512 sayılı Noterlik Kanunun 103. Maddesinde ihtarnamede bulunması gereken hususlar sayılmıştır. Bu hususlar;

 1. İstemde bulunan ve diğer tarafın ad ve soyadları ile açık adresleri,2. İhtar ve ihbar konusu,3. İstemde bulunanın imzası,4. Tebliğ şerhi, noterin imza ve mührü ve tarih (1512 S. K. m. 106).

İhtarname düzenlenirken bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

İhtarname ne amacınızı anlatamayacak kadar kısa ne de çok uzun olmamalıdır.Konu net ve belirgin, tartışmaya yer vermeyecek şekilde  yazılmalıdır.

Kural olarak kanunda belirtilen haller dışında ihtarname çekilmesi zorunlu değildir. Ancak ihtarname çekmenin sağladığı kolaylıklar ve yararlar göz önüne alındığında, ihtarname çekilmesi kimi zaman hayat kurtarabilmektedir. İhtarname çekmenin bazı faydalarına şu örnekler verilebilir.

1-İşçi, işverenine göndereceği ihtarname ile kıdem tazminatı, ihbar tazminatı,fazla mesai alacağı,ücret alacağı,hafta tatili,ulusal bayram ve genel tatil alacağı vs. gibi işçilik alacaklarını isteyebilir. Bu halde işçinin işçilik alacakları zamanaşımına uğramayacak, işçi ihtarnameyi çektikten sonra işleyen zamanaşımı kesilecektir.

2- İşçi, işyeriyle olan iş ilişkisini evlilik, askerlik, emeklilik, maaşlarının ödenmemesi gibi nedenlerle sonlandırırken sebebini ve taleplerini açık ve net olarak noter kanalıyla bildirmesinde büyük hukuki faydalar vardır.

3- İş sözleşmesi haksız yere feshedilen işçi gerekli diğer şartları da taşıyorsa işe iade davası açabilir. İş mahkemesinin gerekçeli işe iade kararını tebliğ alan işçi 10 gün içerisinde işverene işe başlama başvurusu yapmalıdır. Bu hususta bir şekil şartı öngörülmemiş olmasına rağmen, başvurunun ihtarname yoluyla yapılması ileride sürenin kaçırılmış olmasına ilişkin olarak  çıkacak hukuki ihtilaflarda kesin delil oluşturacaktır.

4-İhtarname ile borçlu temerrüde düşürülür. Faizin ihtarname gönderilmesi ile başladığı hallerde ihtarnamenin muhatabının eline geçmesi ile faiz işlemeye başlar.

5-Kira sözleşmeleri tam iki tarafa borç yükleyen sözleşmelerdendir. Ev sahibinin borcu evi kullandırma borcu, kiracının borcu da kira bedelini ödeme borcudur. Ancak kiracının kira bedelini ödememesi durumunda, kiracıya gönderilecek ihtarname ile kendisine kira bedelinin ödenmesi hususunda 30 günlük süre tanınır. Bu süre sonunda  kira bedeli  ödenmez ise doğrudan sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası açılabilir.

6- Terk nedeniyle açılacak boşanma davalarında, terk halindeki eşe terki takip eden dördüncü ayın sonundan itibaren iki ay içinde eve dönmesi yönünde ihtar gönderilmelidir. Bu ihtar noter kanalıyla da yapılabilir.

İhtarname hem alacaklı hem de iyiniyetli borçlu için faydalı bir yoldur; işte ihtarname bu yönüyle borçluya uyarı niteliğindedir. İhtarname, dava dosyasına delil hazırlanması için önemli bir aşamadır.İhtarnamenin avukat tarafından yazılmasında büyük önem vardır. İhtarname çok dikkatli kaleme alınmalıdır.

Bu konularda hak kaybına uğramamak için uzman kişilerden yardım almanızda fayda olacaktır.

Saygılarımla 

Av. İzzet PEKSOY

GSM: 0532 480 05 96


29 Yorum

 1. Şükrü çerçi dedi ki:

  Hayırlı günler izzet bey,

  Benim bir sorum ve soruma yönelik ihbarname için bilgi edinecektim. 2016 yılında tasarlamış olduğum 30 ağustos zafer bayramı tasarımım bir çok kurum kuruluş ve kişisel paylaşımlarla da kendi logo, isimleriyle ve isimsiz olarak paylaşılmaktadır. Bu durum benim emeklerimin hiç olmasına neden olmuş ve bu durumdan fayda ve maddi satışlar sağlandığını düşünüyorum. Ortalama 30 ila 50 paylaşım yapılmıstır. Sizden bu konuyla ilgili bilgi almak isterim gerekirse birlikte hak yoluna başvuralım. Şimdiden gosterdiğiniz ilgi ve özveri için teşekkürler.

  • İzzet PEKSOY dedi ki:

   Merhaba Şükrü bey, tasarımın size ait olduğuna dair delillerinizle birlikte gelirseniz buna ilişkin ilgili kişilere ihtarname ve akabinde dava yoluna gidilebilir.

 2. Ümit dedi ki:

  Merhaba İzzet bey. Benimde kısa bir sorum olacak. Bir arkadaşıma borç verdim ve senelerdir geri ödemedi. Geri ödeyeceğini söylüyor ama seneler geçti ve ben artık paramı almak istiyorum. Kanıt olarak borçlu olduğuna dair sosyal medya ve GSM üzerinden mesajlaşmalarımız var. Burada paramı alabilmek için ihtarname bir çözüm yolumudur bu şekilde paramı geri alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

 3. Serhat K dedi ki:

  Merhabalar İzzet Bey,
  Bu ihtarname olayı ile ilgili bilgi alacaktım. Bizim babamızdan kalma tarla ve evi var. Evi 3 dönümlük toprağın üzerinde kuruludur. Yani çiftlik evi sayabilirsiniz. Biz toplam 8 kardeşiz ve annemiz var. Mal paylaşımını bir an evvel yapmak istiyoruz; ancak bazı kardeşlerimiz eşit paylaşımda bulunmak istemiyor. Bizler tarlaları ve çiftlik evinin toprağını herkese eşit bir şekilde paylaşılmasından yanayız. Bu durumda nasıl bir işlem yapmamız gerekir. Mahkeme olmadan işi çözelim istiyoruz. Bunun bir yolu var mı? İhtarname ile bunu çözebilir miyiz? Aydınlatırsanız sevinirim.

 4. Zekeriya dedi ki:

  Merhaba ben bir alışveriş yaptım ve bana ayıplı elektronik ürün satıldı tüketici hakem heyetine başvurdum ama ihtarın da faydası olur mu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler

  • Halil İbrahim dedi ki:

   Hakem heyetine başvuru yapmadan önce ihtarname çekmeniz de fayda vardı. Şimdi hakem heyeti sonucu beklenecek.

 5. Gmz dedi ki:

  İyi günler benimde bir sorum olacaktı hastanede sekreter olarak çalışmaktayım 3, 4 gün öncesinde bir olay yüzünden müdür bana mobbing uygulama yaptı ve kisiligime senin oturmanı kalkmani biliyorum diye bana hakaret etti bende bimere yazdim uzman biriyle görüştüm ihtarname yazdir dedi bu surecten sonra ne olur aciklarmisiniz

 6. Mustafa Erdağ dedi ki:

  Merhaba İzzet Bey, özel bir üniversitede yuksek lisans öğrenimi gormekteyim. İsg aralık sınavına yetişmek için 15 ekim tarihine kadar mezun olup belgelemem gerekir. Ancak üniversite vadettiği mezuniyet ve aralık sınavına yetiştirme koşullarını sağlayamamaktadır. Bu durumda aralık sınavına yetişemez isek işsiz kalma durumumuda bulunmaktadır. Hem ödediğim yuksek lisans ücretini boşa ödemiş olacağım hem de büyük bir maddi kayiba uğrayacağım. Bu durumda ihtarname çekerek açabileceğim davalar için fayda sağlayabilir miyim?

  • Halil İbrahim dedi ki:

   Çekilecek ihtarname ileride yaşayacağınız mağduriyetler için bir resmi belge olacağından, ihtarname çekmeniz fayda olacaktır.

 7. Mustafa Güzelyurt dedi ki:

  Hocam Saygılar,

  Yeni ev sahibi oldum ve kiracıya ihtarname çekmek istiyorum evi boşaltması için. Ev benim adıma ve başka bir mülküm de yok.

  İhtar çekme süresi 30 gün müdür ? Benim evi alalı 45 gün oldu. Artık ihtarname çekme hakkım yok mudur ?

  Mustafa

  • Halil İbrahim dedi ki:

   Bir ay içerisinde herhangi bir ihtarname göndermemiş olmanız daha önce yapılan kira sözleşmesi süresini ve şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bu sebeple kira kontratıyla bağlısınız.

 8. gülşen dedi ki:

  iş yerinde 12 yıldır calışıyorum. yaklaşık 2 aylık maaş ödememi yapmadılar. bu sebepten dolayı tazmınatımı talep etmek istiyorum. nasıl bır yol izlemeliyim? bırde ihtar cekmek istedim 1 ocak 2019 u bekle dediler. beklememin bır artısı olacak mı? tazmınat hesaplamasında

  • Halil İbrahim dedi ki:

   Tazminatlar en son alınan maaş üzerinden alınacağı için beklemenin sadece yeni maaşa göre yapılacağından dolayı artısı olacaktır.

 9. Gürcan kantaş dedi ki:

  Pamukkale tarafından bana ihtarname geldi istifa etmedim icin ve 2 cisi gelen ihtarname geldi hala gidip istifa verme yetkim varmı

 10. aynur dedi ki:

  merhaba isyerim kres açmıyor bunun için kendilerine ihtar çekmek istiyorum ilerisi için dava sürecinde lehıme olur mu

  • Halil İbrahim dedi ki:

   150 işçinin üzerinde personel çalıştırıyorsa ihtarname çekin. İleri ki süreçte haklı fesih haklarınız için önemli.

 11. Yüksel dedi ki:

  Merhaba Izzet Bey. Danışmanlık yaptığımız firma aramızdaki sözleşmeyi kendi kasesi üstüne vekalet (vekaletnamesi olan ancak) yetkisi yeterli olmayan çalışanlarından birine imzalattı. Ve vekaletnameyi tarafımıza iletti. Süreçte proje onayı sonrası bedeli odemediginden kendilerine usulsüz ımza ve borç temini için dava açmak istiyoruz. Ancak öncesinde ihtarname göndermemiz daha mi doğru olur? Bir de bu süreçte hile ve dolandırma barındırmasına karşın alacakları temin edebilme ihtimalimiz nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Halil İbrahim dedi ki:

   İhtarname çekmeniz karşı tarafın cevabi ihtarında kısmen suçu kabul etmesi veya lehinize bir kaç kelime yazması halinde, ileride açacağız dava için delil niteliğinde olur. Bu sebeple ihtar çekmeniz önemli.

 12. cemal dedi ki:

  İyi günler,
  Benim ufak bir dükkanım var ve 2018 aralık ayında kiraya verdim fakat kiracım ödemelerini zamanında yapmıyor, 3 ayda bir zar zor alabiliyorum kirayı. Bu ay da yapmadı ve ihtarname yolladım. Sorum ise şu, bir ihtarname daha yollarsam tahliye için haklı sebep sayılacağı hususu doğru mudur ? 1 yıllık kontratımız var ve ben süre dolduktan sonra kiracı olarak istemiyorum. Kolay gelsin.

 13. İlknur dedi ki:

  Merhabalar, bugün Osmanbey’de karşıma çıkan bir öğrenci bana güzellik merkezi broşürü uzattı ve ofis ile görüşmem halinde 10 TL prim alacağını söyledi. “Tamam” deyip ofise girdim. Görüştük ve bana kaydınızı alalım isterseniz iptal ederiz dediler. Evrak bana kaş göz arasında imzalatıldı. Sonradan fark ettim ki bu sözleşme ile hakkımda dava açılabileceğine dair bir madde var. 14 gün içinde sözleşme fesih edilebilir diye biliyorum. Ancak sözleşmede bir madde daha dikkatimi çekti. Şöyle yazıyor:

  ” İş bu sözleşme imzalandığı tarihi müteakip yürürlüğe girer ve 12 ay boyunca geçerli kalır. Üye, sözleşmeyi her ne koşulda olursa olsun fesih edemez. Ancak her koşulda belirlenen toplam bedelin %25’i oranında cezai şart ödemek koşuluna ilaveten belirlenen hizmeti kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın, sözleşmede bildirdiği adresten resmi bir şekilde (MERNİS kayıtları baz alınarak) taşındığında dair belge veya hizmeti kullanımına engel olan sağlık sorunlarını belgeler nitelikte devlet hastanesi raporu ile belgelemek sureti ile sözleşmeyi fesih edilebilir.”

  Sorum şu bu durumda da 14 gün içinde fesih etme hakkım var mı? Yoksa ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  İyi günler dilerim.

  • Halil İbrahim dedi ki:

   Fesih ettiğinize dair ihtarname çekin. Tarafınıza icra takibe yapılması halinde 7 gün içinde itiraz edin.

 14. Eren Özden dedi ki:

  Hattuşa devremülk ten satın alma yaptık fakat aynı gün iptal ettik. İptal ettiklerine dair sözleşmeyi yanımıza aldık. Lakin, dokuz gün olmasına rağmen herhangibir ücret iadesi gerçekleşmedi. Bununla ilgili ihtarname yapmamız, veyahut tüketici mahkemesine gitmemiz mi gerekiyor; yoksa, beklemekte fayda mi var. Teşekkür ederim.

  • Halil İbrahim dedi ki:

   Bir ihtarname çekip makul bir süre tayin edin ücretin size iadesi için. O süre içinde iade işlemi gerçekleşmezse dava açabilirsiniz.

 15. Osman dedi ki:

  hakkımda asılsız iddarlarda bulunan ve çalıştığı devlet kurumun kayıtlarından aile fertlerimin numarasını izinsiz alan birine ihtar çekilirmi ?

 16. Gül dedi ki:

  Merhaba korona virüsten dolayı üç ay kiramı yatıramadım karşı taraf ihtarname açtı fakat elime ulaşmadı bu durumda beni evden çıkartabilir mi

 17. Songül dedi ki:

  Bende yoldan geçen bir öğrencinin güzellik merkezinden prim alması için yardımcı olmamı istedi çıktık sözleşme imzaladık geri iptal edebilirsiniz dediler aynı gün içinde geri gittim sistem kapalı diyip geri gönderdiler sonrada kapora ödendiği için iptal. Edemeyiz dediler bende ihtarname gönderdim bu şimdi kapıdan sözleşmeye mi dahil oluyor yoksa taksitli sözleşme mi bana on dört gün süreniz var dediler heyet derneği bilgisi olan varmı bu konuda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2022