ARAÇ DEĞER KAYBIMI NASIL ALABİLİRİM?

ARAÇ DEĞER KAYBI

Türkiye de hergün onlarca maddi hasarlı kazalar meydana gelmektedir. Bu kazalarda aracınıza çarpan kusurlu aracın sigortasından aracınızın hasarına ilişkin masrafları alırken, çoğu kişi aracında oluşan değer kaybına ilişkin herhangi bir işlem yapmamaktadır.  Size ait aracınız herhangi bir trafik kazasına karışmışsa aracınızda meydana gelen maddi hasarlar sigorta poliçelerinden karşılanmaktadır. Bu maddi hasarlar, aracın tamir masrafının yanında araçta oluşan değer kaybı içinde geçerlidir.

Ancak sigorta şirketleri kaza sonucu doğan hasarların onarım giderlerini araç sahiplerine yahut yetkili servise ödemekte ancak aracın kaza sebebi ile uğradığı değer kaybı ile ilgili tazminatları araç sahipleri tarafından talep olmadığı müddetçe ödemekten kaçınmaktadır. Çoğu kişi 2 yıllık zamanaşımı süresi içinde başvuru yapmadığı için değer kaybı hakkından alacağı bedel zamanaşımına uğrayıp gitmektedir.

Siz de uğradığınız trafik kazası sonucunda aracınızın değer kaybettiğini düşünüyorsanız “aracınızın değer kaybı tazminatını” karşı taraftan alma hakkınız bulunmaktadır. Bu tazminatın tutarı ise hasarın niteliği aracın yılı, kilometresi marka ve modeli kasko değerine göre değişik hesaplama kriterleri ile hesap edilmekte ve genellikle piyasadaki reel alım satım durumlarına uygunluk göstermektedir.

Araçların hasar sebebi ile oluşan değer kaybı tazminatları sigorta poliçesi teminatı kapsamındadır. Örneğin poliçede araç başına 31 Bin TL ile sınırlı olduğu yazıyorsa ve aracınızda 20 Bin TL hasar kaydı varsa, poliçe limitinde sadece 11 Bin TL’lik sorumluluk kalmıştır. Sizin aracınızda 20 Bin TL hasar kaydı 15 Bin TL’de değer kaybı olduğunu düşünürsek, sigorta şirketi 20 Bin TL hasar kaydı 11 Bin TL’de değer kaybınızı öder. Geriye 4 bin TL gibi değer kaybı alacağınız kalır bunu da aracınıza çarpan karşı aracın ruhsat sahibinden ve şoföründen isteyebilirsiniz.

Bu konularda hak kaybına uğramamak için hukukçu kişilerden bilgi almanızda fayda olacaktır.

Saygılarımla

Av. İzzet PEKSOY

GSM:0532 480 05 96

Ofis: 0212 542 73 38


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2021