ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR? ARAÇ DEĞER KAYBINDA KİLOMETRE SINIRI VAR MI? ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL HESAPLANIR? ARAÇ DEĞER KAYBI KİMLERDEN TALEP EDİLİR? ARAÇ DEĞER KAYBINDA ZAMANAŞIMI SÜRESİ VAR MI? KASKOMUZ ARAÇ DEĞER KAYBINI KARŞILARMI?

ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR? Araç değer kaybı; aracın kazadan önceki piyasa değeri ile aracın kaza sonrası serviste gördüğü işlem sonrası piyasada kazalı haline verilen değerler arasındaki farkı ifade eder. Örnek vermek gerekirse, Bir araç kaza yapmadan önceki piyasa değeri 50.000 TL iken, kazadan sonra tamir işlemi bittikten sonra satılmak istendiğinde 45.000 TL ye satılabilmektedir. Aradaki bu 5000 TL lik fark, değer kaybını ifade eder.

ARAÇ DEĞER KAYBINDA KİLOMETRE SINIRI VAR MI? Araç değer kaybında kilometre sınırıyla ilgili bir kanun hükmü olmamasına rağmen, uygulamada 150.000 KM ve üzerindeki araçlara genel itibariyle değer kaybı yazılmadığı görülmektedir. Aracın reel piyasa şartlarından 150.000 KM üstünde olmasına rağmen kaza sonrası her ne kadar değerinde bir düşme olsa da, sigorta şirketleri aracınızda oluşan bu değer kaybını ödemeye yanaşmamaktadır.

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL HESAPLANIR? Araç değer kaybı hesaplamasında tek bir etken olmayıp, birden fazla husus göz önünde bulundurularak aracın değer kaybı hesaplanmaktadır. -Aracın marka ve modeli,  Üretim yılı, Kaza tarihindeki kilometresi, Kaza öncesi hasar geçmişi, Piyasa değeri,  Trafiğe çıkış tarihi gibi hususlar aracın değer kaybı hesaplamasında dikkat edilecek başlıklardır.

Örneğin, Kaza yapmış bir araç, 5 yaş ve 150.000 Kilometrenin üstünde ise ve yüksek segmentli bir araç değilse veya kaza yapılan bölgede daha önce aynı yerden başka bir kaza yapılmış ise bu tür araçlara değer kaybı çıkmaz.

ARAÇ DEĞER KAYBI KİMLERDEN TALEP EDİLİR? Araç değer kaybı, kazaya sebep olan aracın sürücüsünden, ruhsat sahibinden ve aracın Zorlu Mali Mesuliyet Sigortasını yapan Sigorta Şirketinden talep edilebilir.

ARAÇ DEĞER KAYBINDA ZAMANAŞIMI SÜRESİ VAR MI? Araç değer değer kaybında 2 yıllık bir zamanaşımı süresi vardır. Bu iki yıllık süre kaza tarihinden itibaren başlamaktadır. 2 yıl içinde alınmayan değer kaybı zararları zamanaşımına uğrar.

KASKOMUZ ARAÇ DEĞER KAYBINI KARŞILARMI? Araç değer kaybınızı kaskonuz karşılamaz ancak, kasko poliçesinde değer kaybı klozunun olması durumunda kaskonuzdan değer kaybınızı almanız mümkündür.

Saygılarımla Av. İzzet PEKSOY

0212 572 05 96 - 0532 480 05 96


6 Yorum

 1. Salih dedi ki:

  Carpan araac yuzde yuz kusurlu ama ehlıyetı yok deger kaybını kımden tahsıs edecem

  • Halil İbrahim dedi ki:

   Değer kaybınızı karşı aracın sigortası ödemek zorunda. Karşı aracın sigortası sizin tamir masraflarınızı ve değer kaybınızı ödedikten sonra kendi müşterisine ve bu bedelleri rücu eder.

 2. Halil İbrahim dedi ki:

  Aracınız 5 yaş üstü olduğu için değer kaybı çıkma olası çok düşük. Değer kaybınız çıksa bile minimal düzeyde olacaktır.

 3. Emin dedi ki:

  Merhabalar benim aracıma trafik ışıklarında beklerken kontrolsuz gelen bı arac bana arkadan carptı tramerde 8000 tl hasar cıkdı ve onarıldı ben sigorta şirketinden ne kadar deger kaybı alabılırım tramer kaydına ne işlenmıs bedelımı alırım yoksa buna sıgorta sırketımı karar verır

  • Halil İbrahim dedi ki:

   Aracınızın marka model ve kilometresine göre bir bedel çıkar. Hasar kaydıyla aynı orantıda çıkar. Bir eksper raporu hazırlanması gerekiyor. Bir hukuk bürosundan yardım alarak işleminizi yapabilirsiniz.

 4. Hakkı dedi ki:

  Aracım 123.000 km ve 11 yaşında değer kaybında bulunabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2021