Araç Değer Kaybı Nedir? Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?Araç Değer Kaybı Nasıl Karşılanır? Araç Değer Kaybı Davalarında Zaman Sınırı Var mı? Kasko Araç Değer Kaybını Karşılar mı?

ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR?

Araç değer kaybı, hasar gören aracın durumunu niteleyen bir kavramdır. Araç değer kaybı, hasar alarak onarım gören aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüşü ifade eder. Kaza geçirip hasar gören araç, en iyi şekilde tamir edilmiş olsa bile değerinde bir düşüş olacaktır.

Ancak kaza nedeniyle boya işlemi gören bir araç parçasının tekrar bir kaza geçirmesi sonrası tekrar değer kaybı olmazken; hasarlı parçanın değiştirilmesi değer kaybına neden olabilir.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

İlk öncelikle belirtmekte fayda olacak bir husus vardır ki, oda aracınızdaki hasar kaydı kadar değer kaybının çıkacağı yanlış bilgisidir. Araç değer kaybı hesaplamasında etkisi bulunan pek çok değişken vardır. Değişkenlerin bazıları araç, bazılarıysa araç kullanım şekliyle ilgilidir. Bu değişkenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir . Kilometresi (160 km kriteri), Üretim yılı, Hasar geçmişi ve niteliği (daha önceden aynı yerden kazanın olmaması), Marka ve model bilgisi (5 yaşı geçmemesi), Trafiğe çıkış tarihi, piyasa değeri bu hesaplamaya etki eden faktörlerdir.

Araç Değer Kaybı Nasıl Karşılanır?

Meydana gelen kazada kusurunuz yoksa, kazada kusuru bulunmayan tarafın aracındaki değer kaybını karşılayacak taraf, kazaya neden olan sürücüdür. Bu nedenle araç değer kaybının karşılanması aşamasında trafik sigortası devreye girecektir.

Aracınızdaki değeri karşılamak için ekspertiz raporu alarak değer kaybına neden olan kişiye dava açabilirsiniz. Araç değer kaybının tahsisi esnasında sigorta şirketinin sorun çıkarması durumunda araç değer kaybını gösteren ekspertiz raporu ile Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Davalarında Zamanaşımı

Araç değer kaybını talep ve dava edebilmeniz için kaza tarihinin üzerinden 2 yıllık bir sürenin geçmemiş olması gerekir. Zaman aşım süresi için kazanın gerçekleştiği tarih baz alınır. Aracınızdaki değer kaybının talebi için 2 yıl içerisinde araç değer kaybı davası açmanız gerekir.

Kasko Araç Değer Kaybını Karşılar mı?

Meydana gelen bir kazada birden fazla araç hasar alabilir. Bu kaza nedeniyle de değer kaybına uğrayan araç tek olmayabilir. Kazada sorumluluğu bulunan kişilerin aracında da değer kaybı meydana gelebilir. Ancak trafik sigortası tek bir kişinin araç değer kaybını karşılar, bu kişi kazada sorumluluğu bulunmayan veya sorumluluk oranı az olan kişidir. Kazaya neden olan kişilerin güvencesi ise kaskoları olacaktır.

Kasko ve araç değer kaybı ilişkisine bakıldığında; genellikle kasko poliçeleri, onarım nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almaz. (Özel bir madde poliçede yoksa) Bu nedenle de kasko sigortasından talepte bulunulamaz. Ancak bazı sigorta şirketleri, kasko kapsamında araç değer kaybı güvencesine de yer vermektedir. Bunun içinde ekstra bir poliçe bedeli talep edilmesi nedeniyle çoğu kişi bu özel hükmü kasko poliçesine koymamaktadır.

Saygılarımla

Av. İzzet PEKSOY

GSM: 0532 480 05 96

Ofis: 0212 542 73 38


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2021