Araç Değer Kaybı Nedir? Araç Değer Kaybı Davası Nasıl ve Kime Açılır?

İzzet PEKSOY tarafından tarihinde yayınlandı

Araç Değer Kaybı Nedir?

Bir trafik kazası yaşanması durumunda araçlar serviste onarımı yapılır ancak, bir sorun gözükmese bile araç artık kazalı olduğu için ikinci el kazalı araç statüsüne inmiş olmaktadır. Aracın değeri bu durumda geçmişe göre değer kaybetmiş olacaktır.  Hem araç sahibi hem de alıcılar artık o araca eski değerini görmezler. Yine bildiğiniz gibi ikinci el araç satışlarında en önemli kriterlerden birisi de aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı ya da üzerinde boya olup olmadığıdır. Bu durum aracın satılmasını zorlaştır ve piyasasını düşürdüğü için maddi değer kaybı yaşatır.

Trafik kazası sonucu araçta meydana gelen hasar araç sahibi tarafından karşılanmışsa şayet varsa kasko, sigorta koşuları çerçevesinde sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Peki yaşanılan değer kaybı nasıl telafi edilir? Araç değer kaybını  almak mümkün müdür?

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl ve Kime Açılır?

Kasko şirketleri araç değer kaybını karşılamadıkları için, araç değer kaybı davası kazaya sebebiyet veren kişiye açılmaktadır.  Aracın değer kaybının tespitine yönelik  araç değer kaybı davası açılır. Karşı taraf kazada bir kusuru bulunmadığını ispat etmek zorundadır. Şayet ispat edemiyorsa araçta meydana gelen kaybı ödemekle yükümlüdür.

Peki araç değer kaybı davası nasıl açılır?

Dava sürecinde aracınızda meydana gelen hasarın miktarını talep edebileceğiniz gibi, aracın tamiri için gereken zararı ve araç hasarlı olduğu için uğradığı değer kaybını da karşı taraftan talep edebilirsiniz. Şayet araç kiralık ise ayrıca ulaşım giderlerini de karşı taraftan talep etmeniz mümkündür. Kaza tespit tutanağının ilgili sigorta şirketine ibraz edilmesine rağmen herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda, kazanın meydana geldiği yer, kazaya sebebiyet veren aracın ruhsat sahibi ve şoförünün ikametgahının olduğu yerde veya sigorta şirketinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemelerinde değer kaybına ilişkin dava açılabilir. Yalnız unutulmamalıdır ki, kazanın üzerinden 2 yıllık zamanaşımı süresi geçmeden önce bu davanın açılması gerekir. Aksi halde zamanaşımı sebebiyle davanız reddedilir.

Saygılarımla,

Av. İzzet PEKSOY

GSM: 0532 480 05 96

Ofis: 0212 542 73 38