ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL HESAPLANIR?

DEĞER KAYBI HESAPLAMA

Günümüzde gerek dikkatsizlik, gerek kural ihlalleri sonucu bir çok maddi hasarlı trafik kazaları meydana gelmektedir. Bu kaza sonucu araçlarda oluşan değer kaybı hesaplanırken öncelikle, aracın kaza yapmadan önceki piyasa değeri tespit edilir, piyasa değeri tespit edilirken aracın kilometresi, yıpranma oranı, marka model bilgileri ve varsa önceki hasarları göz önünde bulundurulur.

Aracın tamir ve onarım aşamasında hangi parçaların değiştirildiği, hangi parçaların ve kaç parçanın boyandığı, hasar miktarı ve niteliği gibi veriler araçta meydana gelecek değer kaybının tespitinde dikkat edilecek temel unsurlardır. Aracın değer kaybı hesabında kazalı bölgenin daha önceden de işlem görmesi halinde araçta değer kaybı çıkmaz. Kaza sonucu araçta değer kaybı oluşması için kazalı bölgeden daha önceden işlem görmemiş olması gerekir.

Aracınız kaza öncesinde 60.000 TL gibi bir değere sahipken, kazalı haliyle 55.000 TL’ye satılıyorsa, bu aradaki 5.000 TL’lik fark değer kaybıdır. Bu değer kaybı bedelini de karşı araçtaki kusur oranına göre, kusurlu aracın sigortacısından, ruhsat sahibi ve şoföründen talep edilir.

Kazadaki Kusur Oranına göre Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır ?

Geçirmiş olduğunuz trafik kazasında karşı tarafın kusuru oranında değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz. Örneğin bir trafik kazasında aracınızda 5.000 Liralık bir değer kaybı meydana geldiğinde değer kaybı nasıl hesaplanır ?

Kusurunuz % 0 ise talepte bulunabileceğiniz değer kaybı tutarı 5.000 TL, Kusurunuz % 25 ise talepte bulunabileceğiniz değer kaybı tutarı 3.750 TL, Kusurunuz % 50 ise talepte bulunabileceğiniz değer kaybı tutarı 2.500 TL, Kusurunuz % 75 ise talepte bulunabileceğiniz değer kaybı tutarı 1.250 TL ‘dir. Kusurun tamamı sizde ise herhangi bir değer kaybı talebinde bulunamazsınız.

Değer kaybında zamanaşımı süresi 2 yıl olduğundan kaza tarihinden itibaren 2 yıl içinde başvuru yapılması gerekir. Aksi takdirde değer kaybı alacağı zaman aşımına uğrar.

Hak kaybına sebep olmamak için bu konuda uzman kişilerden yardım almakta fayda olacaktır.

Saygılarımla,

Av. İzzet PEKSOY

Gsm: 0532 480 05 96

Ofis: 0212 542 73 38


2 Yorum

  1. Serdar kayacan dedi ki:

    16.08.2017 tarhinde 2017 model fiat egea aracima arka çok taraftan vurdular tampon degisecekmis km 1040 ne yapmak gerek yardımcı olursanız sevinirim expertiz raporu karşı taraf 100 de 100 kusurlu

    • İzzet PEKSOY dedi ki:

      Serdar bey merhaba, Normalde aracın tamponu plastik aksamın içersin de olduğu gerekçesiyle ödeme yapılmaz ancak, aracın yeni olması sebebiyle kısmen ödeme yapmayı kabul eden sigorta şirketleri de oluyor. Aracınızın bilgileriyle ofisimize geldiğiniz incelemesini yapalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2021