ARAÇ DEĞER KAYBI KİMLERDEN TALEP EDİLEBİLİR ?

ARAÇ DEĞER KAYBI

 Ülkemizde araç sayısının her geçen gün artması ve buna paralel olarak maddi hasarlı trafik kazalarının da artması sebebiyle, araç değer kayıplarının hakkında bilgilendirme yazısı kaleme almak elzem olmuştur. Şahsınıza ait aracınız herhangi bir trafik kazasına karışmışsa, aracınızda meydana gelen maddi hasarlar sigorta poliçelerinden karşılanmaktadır. Ancak sigorta şirketleri kaza sonucu doğan hasarların onarım giderlerini araç sahiplerine yahut yetkili servise ödemekte ancak, aracın kaza sebebi ile uğradığı değer kaybı ile ilgili tazminatları araç sahipleri tarafından talep olmadığı müddetçe ödemekten kaçınmaktadır. Çoğu kişinin bilmemesi veya önemsememesi sebebiyle, bir çok değer kaybı bedeli talep edilmemekte ve araçlarda oluşan değer kaybı bedelleri sigorta şirketlerine kalmaktadır.

Bu sebeplerle, aracınızda kaza sonrası değer kaybı olduğunu düşünüyorsanız, aracınızın değer kaybı tazminatını karşı taraftan alma hakkınız bulunmaktadır. Bu tazminatın tutarı ise hasarın niteliği, aracın yılı, kilometresi, marka ve modeli kasko değerine göre değişik hesaplama kriterleri ile hesap edilmektedir.

Trafik kazası sonucu araçlarda hasar sebebi ile oluşan değer kaybı tazminatları sigorta poliçesi teminatları kapsamındadır. Bir hukukçu yardımıyla aracınızda kaza sonucunda oluşan değer kaybını tespit ettirip ve sigorta şirketlerinden değer kayıplarınızı alabilirsiniz. Aracınızda oluşan değer kaybı, kusurlu olan karşı tarafın trafik sigortasından karşılanmaktadır. Bu işlemin sizin trafik poliçenize, pirim hesabınıza etkisi olmaz. Son bir hatırlatma olarak aracınızda oluşan değer kaybını kaza tarihinden itibaren 2 yıl içinde istemeniz gerekmektedir. Aksi halde bu hakkınız zamanaşımına uğrayacaktır. Hak kaybına sebep olmamak için konusunda uzman kişilerden yardım almakta fayda olacaktır.

Saygılarımla

Av. İzzet PEKSOY

Gsm: 0532 480 05 96  

Ofis: 0212 542 73 38


2 Yorum

  1. Fırat ocak dedi ki:

    Merhabalar.04.01.2018 tarihinde yağışlı bir havada ilerlerken karayolu istinat duvarı üzerinden yuvarlanan taşlar önümdeki aracın lstiğini yardı.Ben ise düşen kayaçlardan birinin üstünden geçmek zorunda kaldım.Karter delindi arcı serviae götürdüğümüzde motorun da ağır hasr aldığını söylediler.bu durumda sorgulanması halinde 10 bin lira üzerinde hasar kaydımın olabileceğini söylediler.Karayolu afet yönetmeliğine uygun olmayan istinat duvarı nedeniyle uğradığım bu değer kaybı için yine sigorta şirketimden öi talepte bulunmalıyım.Aracım 2013 model 51.000 km ve sadece 176 liralık hasar kaydı mevcut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2021