ARAÇ DEĞER KAYBI DAVASI NASIL AÇILIR? DEĞER KAYBI KİMLERDEN TALEP EDİLİR?

Meydana gelen bir trafik kazasından sonra aracın tüm onarım işlemleri serviste giderilmiş olabilir. Ancak araç artık ikinci el kazalı araç sınıfına inmiş olur. Böyle bir durumda da piyasa değeri kaza öncesine göre düşmüş olur. Hem aracın sahibi hem de piyasa artık o araca önceki değerini veremez. İkinci el araç satışlarında herkesin ilk baktığı vearacın bir kaza geçirmiş olup olmadığıdır. Eğer araçta kaza sonucu yüksek bir hasar kaydı çıkmışsa, bu durum aracın satımında caydırıcı bir etken olur.

Meydana gelen kazalarda karşı taraf kusurluysa aracınızdaki hasarı karşı tarafın Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası karşılaya bileceği gibi kendi aracınızın kaskosuda bu zararı karşılayıp diğer aracın ZMM Sigortasına rücu edebilir. Kaza sonucu oluşan değer kaybını da kusurlu olan aracın Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası karşılarken kasko poliçeniz değer kaybınızı karşılamaz. Kasko sigortası poliçeleri, araçlarda kaza geçirme ve onarım yüzünden ortaya çıkan değer kayıplarını genel olarak teminat altına almaz. Bu gerekçe ile sigorta şirketinden tazminat istenmesi mümkün değildir. İstisnai olarak bazı sigorta şirketleri kasko sigortası yapılırken ek teminat olarak değer kaybı güvencesini de vermiş olabilir. Bu durumda sigorta şirketi bu kaybı da karşılayacaktır.

Ama böyle bir teminat alınmamışsa o zaman araç sahibinin araç değer kayıplarının karşılanabilmesi için kazaya neden olan ve kusurlu bulunan karşı tarafa başvurması gerekiyor. Yani değer tespiti yapılması ve tazminat davası açılması gerekiyor. Bunun için de değer kaybının tespitine yönelik olarak araç değer kaybı davası açması veya Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurması gerekiyor.

Araç değer kaybı davası, kaza olayının öğrenildiği tarihten itibaren iki yıl içinde açılması gerekir. Bu süre içinde değer kaybı davası açılmamışsa zamanaşımına uğrar. Artık yapacak birşey yoktur. Ancak kazanın oluş şekline göre ceza kanunları daha uzun bir zamanaşımı öngörüyorsa bu durumda bu süreye uyulur. Yargıtay’ın da çeşitli davalarda verdiği kararlar hep bu yönde olmuştur.

Değer kaybı davasını açmak için ilk önce karşı tarafın kazada kusurlu olup olmadığını net bir şekilde bilmek lazım.Daha sonrada kazalı bölgenin daha önceden başka bir kaza nedeniyle onarım görmemesi gerekir. Daha önceki kazalı bölgeden tekrardan kaza yapılması araç değer kaybına sebep olmaz. Çünkü daha önceden araç zaten değer kaybına uğramıştır.

Örneğin kaza öncesi kaporta onarım görmüşse, bu durum aracın daha önce de kaza geçirdiğini gösterir. Ya da kazada göçen kapı daha önce çekiçlenmiş, macun çekilmiş ve boya görmüşse bu durum da aracın daha önce bir darbe aldığının göstergesidir. Bu durumlarda araç daha önce zaten değer kaybına uğramış olduğundan bu kazada yeni bir değer kaybı söz konusu olamaz. Bu arada lastikler, farlar, silecekler, plastik aksamlar, camlar, stoplar, civatalı aksamlar, tamponlar ve jantlar gibi onarım gerektirmeyen, sadece yenisi alınıp takılan parçalar için değer kaybı uygulanmaz.

Bu koşullar bulunuyorsa yapılacak ilk iş önce değer kaybının tespiti için eksper raporu almak ve sigorta şirketine başvuru yapmaktır. 15 günlük yasal süre geçtikten sonra ya dava yoluna yada Sigorta Tahkim komisyonuna başvurulabilinir.

Bu konularda hak kaybına uğramamak için bir hukukçudan yardım alabilirsiniz.

Saygılarımla,

Av. İzzet PEKSOY

Gsm: 0532 480 05 96

Ofis: 0212 542 73 38


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


OzzTech Siber Güvenlik ve Yazılım Geliştirme Danışmanlığı tarafından geliştirilmiştir. 2014 - 2021